Dziś 76. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!

W dniu 1 sierpnia 1944 r., 76 lat temu, wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Po latach nieludzkiej i zbrodniczej okupacji niemieckiej, mieszkańcy Warszawy chwycili za broń. Dnia 1 sierpnia o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej wraz z oddziałami dyspozycyjnymi, zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Mimo przewagi liczebnej i technicznej ze strony Niemców, powstańcy podjęli walkę. Pamiętamy także o bohaterskiej postawie ludności cywilnej stolicy, która nie bacząc na straty i zniszczenia pomagała powstańcom.

Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską 3 października 1944 roku. I choć do dziś wzbudza wiele kontrowersji (zwłaszcza sam fakt celowości jego przeprowadzenia) to dziś powinnyśmy o tych w zapomnieć i pamiętać o walczących powstańcach.

Odwaga, hart ducha, bohaterstwo, heroizm, patriotyzm, poświęcenie, determinacja, walka o wolność.
Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!

Na pamiątkę tego wydarzenia, w rocznicę godziny „W” o godzinie 17:00, jak co roku, na terenie całej Polski zawyją syreny alarmowe. Syreny uruchomione będą w trybie treningowym i będzie to jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy.

Zatrzymajmy się na minutę, by chwilą zadumy oddać hołd niezłomnym i uczcić bohaterów Powstania.

Related posts

Skip to content