1,2,3 Maja – Święta o których należy pamiętać.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.           

1 Maja obchodzimy Święto Pracy. Święto to obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, kiedy w odpowiedzi na fatalne warunki pracy, niskie płace i pracy do dwunastu godzin zorganizowano strajk. Był on częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

1 Maja obchodzimy także 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich czasów. Członkostwo w UE to szeroko pojęte bezpieczeństwo gospodarcze i militarne oraz przepływ kapitału.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Święto Flagi

2 Maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku tego dnia Polacy z dumą wywieszają flagi na zewnątrz. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Dzień ten nie jest przypadkowy i ma swoje uzasadnienie historyczne.  2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków,w momentach wzruszeń i radości.

Gmina Młodzieszyn zawsze pamięta i wywiesza flagi przy Urzędzie Gminy i wzdłuż ul. Wyszogrodzkiej, zachęcamy również mieszkańców do wywieszenia flag przy swoich domach.

2 Maja – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Uchwalona została przez Sejm Czteroletni i przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone.W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Święto Narodowe Trzeciego Maja pierwotnie zostało ustanowione w 1919 roku, a następnie przywrócone w 1990 r. Po zmianie w Polsce ustroju od 1990 r. święto Konstytucji 3 maja należy ponownie do najbardziej uroczyście obchodzonych świąt państwowych.

Z tej okazji dla uczczenia pamięci poległych w walce o wolną Polskę, zostały zapalone znicze
na cmentarzach poległych żołnierzy w Juliopolu, Mistrzewicach, Kamionie, Starych Budach, Rokicinie, Leontynowie oraz przy pomniku płk. Łukasza Cieplińskiego w Witkowicach.

W Młodzieszynie przy Urzędzie Gminy, Pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego, na cmentarzach parafialnych, przy cmentarzach poległych żołnierzy zostały wywieszone flagi narodowe.

Skip to content