Zagrożenie pożarowe w lasach

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się piękną słoneczną pogodą, jednak długi brak opadów niesie za sobą niebezpieczne skutki. W lasach na obszarze całego kraju a także powiatu sochaczewskiego od kilkunastu dni utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. Stopień zagrożenia pożarowego jest zmienny ale utrzymuje się na wysokim poziomie. Brak opadów powoduje wysychanie leśnej ściółki, a w konsekwencji podnosi się ryzyko wystąpienia pożarów. Dlatego apelujemy do naszych mieszkańców oraz odwiedzających młodzieszyńskie lasy aby przestrzegali zasad obowiązujących w lesie.

Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nieostrożnością ludzi oraz nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, przede wszystkim: używaniem otwartego ognia w lasach: paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, wyrzucaniem niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów, wypalaniem roślinności i pozostałości rolniczych.

Często zdarzają się również, niestety umyślne podpalenia oraz przeniesienia pożaru z terenów pól lub nieużytków. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

Przed wyjściem do lasu należy  sprawdzić, czy w lesie do którego się wybieramy obowiązuje zagrożenie pożarowe oraz czy las nie jest objęty okresowym zakazem wstępu. Powyższe informacje można sprawdzić na mapach udostępnianych przez Lasy Państwowe.
Zagrożenie pożarowe: https://bit.ly/2VMNoiG
Zakazy wstępu do lasu: https://bit.ly/2VvdK9V

Znajdując się w lesie w okresie suszy i panującego zagrożenia pożarowego, należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Zasady te są ważne zawsze, nawet gdy nie panuje susza, jednak w okresie zagrożenia pożarowego są szczególnie istotne:

  1. Nie używaj w lesie ognia otwartego.
  2. Ogniska i grille rozpalaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
  3. Nie wjeżdżaj autem do lasu.
  4. Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
  5. Nawet na chwilę nie zostawiaj w lesie śmieci.
  6. Czytaj leśne tablice i komunikaty – informują o zagrożeniu lub zakazie wejścia na jakiś obszar.
  7. Staraj się zapamiętywać informacje, które mogą być przydatne podczas podawania Twojej pozycji przy zgłaszaniu pożaru – kolor szlaku na którym się znajdujesz, odległość którą przebyłeś, charakterystyczne elementy, lokalizację betonowych słupków na których naniesiony jest numer oddziałów leśnych.
  8. Zachowaj czujność i ostrożność.
  9. Miej w pogotowiu telefon komórkowy z naładowaną baterią. Sprawdzaj co jakiś czas czy masz zasięg telefoniczny – w razie gdybyś w miejscu zauważonego pożaru nie miał zasięgu, będziesz od razu wiedział w które miejsce się cofnąć by go odzyskać i powiadomić służby.

Skip to content