Wakacje z biblioteką trwają w najlepsze i … łączą pokolenia

Każde dziecko w naszej gminie wie, że na Wakacjach z biblioteką nie będzie nudzić się!

A działo się baardzo wiele… Cofnijmy się w czasie, by przypomnieć, ile fajnych zajęć udało się zorganizować do tej pory.


11 sierpnia w naszych bibliotekach odbywały się zajęcia plastyczne. Dzieciaki tworzyły prace na konkurs Powiatowy Urząd Pracy w Sochaczewie. Tematem był „Mój wymarzony zawód”. Wspierał i kibicował podczas zajęć Przewodniczący Rady Gminy Pan Sławomir Makowski, wręczając każdemu uczestnikowi słodki prezent. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i przygotowali wspaniałe prace.

 


A jak środa, to kolejne spotkanie w ramach „Letniej Senioriady” w Młodzieszynie, podczas której gościły Panie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie. Super warsztaty przeprowadziły Ewa Kajetaniak i Martyna Wojciechowska. Seniorzy i Seniorki bez wątpienia mają mega moc! Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie dziękujemy za owocne warsztaty. Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny w Naszej Letniej Senioriadzie uczestniczą mieszkańcy Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie.


Czy dzieciaki w gminie Młodzieszyn mają MOC? 10 sierpnia biblioteki odwiedziły Panie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie.  Super warsztaty przeprowadziły Ewa Kajetaniak i Martyna Wojciechowska. To właśnie nowe ciocie poszukały odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, a bardzo pomogły w tym karty metaforyczne. Dzieciaki w Młodzieszynie i Kamionie bez wątpienia mają mega MOOOOOOOOOOC!!! To były bardzo pozytywny dzień w naszych bibliotekach. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie dziękujemy za owocne warsztaty. To początek wspaniałej współpracy.

 
C

9 sierpnia nasza do naszej biblioteki dotarł fantastyczny sprzęt, który wzbogaci ofertę naszych jednostek. Zostaliśmy obdarowani zestawem audio firmy Blaupunkt. Prezent jest znakomity, bo oprócz możliwości odtwarzania muzyki świetnie sprawdza się podczas karaoke. Wielkie podziękowania dla Pani Ani i Pana Piotrka , którzy codziennie wspierają i pomagają innym. W imieniu wszystkich czytelników bardzo dziękujemy za taką cudowną niespodziankę.

Reszta dnia upłynęła nam pod znakiem bajek HANNA-BARBERA, który wystąpił w kreskówce „Jetsonowie”, która pojawiła się w 1962 roku i przewidziała, że w przyszłości będziemy używali np. sprzątających robotów, mówiących budzików, płaskich monitorów, wideo czatów, smartwatchów, bieżni dla zwierząt. Oprócz kreskówki „Jetsonowie” dzieciaki mogły zobaczyć fragmenty takich bajek jak: „Tom i Jerry”, „Pies Huckleberry”, „Miś Yogi”, „Kocia ferajna”, „Flintstonowie”, „Szalone wyścigi”, „Scooby-Doo: Gdzie jesteś?”.  To był naprawdę bardzo fajny wtorek w Naszych bibliotekach.


Na poniedziałkowych zajęciach 8 sierpnia dzieciaki wyciskały siódme poty z szarych komórek. A to wszystko za sprawą planszówek, w które aby wygrać trzeba było włączyć logiczne myślenie. Strategia, planowanie, układanie, liczenie, przechytrzenie przeciwnika…  Dzieciaki świetnie sobie poradziły!


5 sierpnia Iluzjonista Kacper zrobił prawdziwe show. Tego dnia nasze biblioteki przeżyły prawdziwe oblężenie. Chętnych, żeby zobaczyć @wlazlowsky było co nie miara! Magiczne sztuki były niesamowite, a dzieciaki i rodzice byli zachwyceni przygotowanym repertuarem. Uśmiechy i roześmiane buzie publiczności są najlepszą recenzją piątkowego show. To był niesamowity i magiczny piątek w Młodzieszynie i Kamionie. Kacper bardzo dziękujemy, że odwiedziłeś Nasze biblioteki. Pozdrawiamy i z całego serca dziękujemy za pokaz iluzji.Różnorodne kolory płatków kwiatów wprawią w zachwyt niejedną osobę. Kwiatostany w odcieniach pomarańczu, czerwieni, a nawet brązu są zniewalające Słoneczniki cudownie pasują do letniego sierpniowego klimatu. Słonecznik doskonale prezentuje się sam ze sobą, dlatego na zajęciach 4 sierpnia, dzieciaki stworzyły swoje unikatowe kwiaty. Zobaczcie sami naszą fotorelację z zajęć.

 


Pisanie ikon to niezwykle wszechstronna sztuka, która wymaga od artystów ogromnych umiejętności, skupienia i ćwiczeń umożliwiających jej opanowanie. Mogli się o tym przekonać również nasi Seniorzy podczas kolejnego środowego spotkania. Warsztaty wyszły super!

 


3 sierpnia każdy z uczestników stworzył swoją pierwszą ikonę. W tę podróż duchową zabrała nas Pani Ela A. Maciątkiewicz, za co serdecznie dziękujemy. Zwieńczeniem były napisanie przez dzieci własnej ikony. Warsztaty obejmowały zajęcia teoretyczne – wykład wprowadzający w świat ikon i tematy podejmowane w czasie warsztatów oraz zajęcia praktyczne. Zajęcia cieszyły się bardzo dużą popularnością i frekwencją, dlatego cieszymy się, że mogliśmy liczyć na wsparcie i pomoc Pani Wójt Gminy Młodzieszyn Monika Katarzyna Pietrzyk. To była bardzo ciekawa środa w naszych bibliotekach.


W każdy wtorek w naszych bibliotekach królują bajki, dlatego 2 sierpnia zaprosiliśmy dzieci w podróż do świata bajek XXI wieku. Jak zwykle przy wspólnym oglądaniu było mnóstwo radości, uśmiechu i fantastycznej zabawy.

 
 

Poniedziałek 1 sierpnia upłynął w Bibliotekach pod znakiem gier i wspaniałej zabawy. Gra w „Uno” przyniosło nam wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Zarówno w Kamionie jak i Młodzieszynie dzieciaki mogły się sprawdzić w UNO, UNO Express, UNO Junior, UNO Harry Potter czy UNO Dos.


Fantastyczne czwartki tylko w naszych bibliotekach! 28 lipca Biblioteka w Młodzieszynie i Filia w Kamionie zmieniły się w prawdziwe laboratoria.

Ddoświadczenia, obserwacje i eksperymenty były bardzo fascynujące. To była świetna zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy z nauk ścisłych.
Dzieci samodzielnie wykonywały eksperymenty i doświadczenia, poznając w ten sposób prawa rządzące światem. To najlepsza, najprzyjemniejsze i najbardziej efektywna forma nauki. A wiedza zdobyta w ten sposób na długo zostanie w pamięci.
Dziękujemy za super dzień i odwiedziny Junior Odkrywca. Od dzisiaj chemia, biologia czy genetyka nie są nam straszne.
 

Podczas środowego spotkania seniorów przeprowadzono warsztaty tkackie. Nasze wspaniałe Seniorki wykonały super prace. Warsztaty poprowadziła Pani Danusia, która przyjechała do Nas ze Skarżyska-Kamiennej. To było bardzo twórcze popołudnie w młodzieszyńskiej bibliotece. Od teraz nikomu nie jest straszne krosno czyli warsztat tkacki.

 
Jak widać wystarczą chęci i zaangażowanie aby również najmłodsze pokolenie zainteresować sztuką tkania.
Warsztaty tkackie w naszej bibliotece były super. Pani Danusia, która przyjechała do Nas ze Skarżyska-Kamiennej poprowadziła bardzo interesujące zajęcia także dla naszych najmłodszych mieszkańców. Każde dziecko zabrało do domu utkaną własnoręcznie serwetkę. Już teraz wiemy, że warsztaty tkackie będzie trzeba koniecznie powtórzyć w naszych bibliotekach.
 
 

Lubimy bajkowe wtorki. Dzięki temu, że co tydzień wybieramy inną tematykę, dzieciaki z przyjemnością odwiedzają bibliotekę w Młodzieszynie i filię w Kamionie. To dzień, w którym oprócz bajek w murach naszych jednostek rządzi świetna zabawa i mnóstwo uśmiechu. Każdy uczestnik wtorkowych zajęć może poczuć się jak w prawdziwym kinie.

 


W poniedziałek 25 lipca odbyły się „Puzzlowe zmagania”. Układanie puzzli to twórcza rozrywka bez względu na wiek. Rozwija spostrzegawczość, uczy wytrwałości i ćwiczy koncentrację. Jest wyzwaniem, z którym można zmagać się w pojedynkę lub w większym gronie.

Historia tych łamigłówek sięga aż XVII w., a największe produkowane puzzle mają ponad 30 tys. elementów! Badania potwierdzają, że podczas układania puzzli ma miejsce nieustanna aktywność obu półkul naszego mózgu. Wszystkie szare komórki intensywnie pracują, co znacznie zwiększa ich pojemność i wydajność. Puzzle wymagają zarówno działań logicznych, jak i kreatywności i wyobraźni.
Dodatkowo ćwiczą nasze zdolności manualne. Przy ich układaniu odpoczywamy, wyciszamy się i wyłączamy się na bodźce dookoła. Właśnie tak było dzisiaj w naszych bibliotekach. Na koniec tylko dodamy, że wszystkie puzzlowe zmagania zostały pokonane.
 

Piątkowe stemple z plasteliny zaprojektowane i wykonane samodzielnie przez dzieciaki w bibliotece wyszły znakomicie. Była to bardzo twórcza i kreatywna zabawa. Warsztaty były również fajnym wprowadzeniem dzieci w tematykę grafiki. Stemplowa zabawa świetnie rozwija zdolności manualne, uczy dzieci projektowania, planowania i niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię.

 

Co zrobić z samotną skarpetką? Można ją wypchać, przykleić oczy i bujną grzywę – wtedy powstanie stworek Skarpeciak. Tak właśnie było w naszej bibliotece w czwartek 21 lipca. Powstały fantastyczne Skarpeciaki, które powędrowały z dzieciakami do domu. Każdy stworek dostał imię oraz uczestniczył w małym przedstawieniu. Sami zobaczcie jak można wykorzystać skarpetki, żeby dać im drugie życie.


Nasi Kochani Seniorzy, podczas spotkania 20 lipca, mieli niepowtarzalną okazję, by zrobić i przyozdobić swoje własne mydełko. Mogli wybrać jego kształt, kolor, zapach oraz dodać do niego różne elementy dekoracyjne.

Kreatywne warsztaty mydlane, które poprowadziła Pani Justyna , dały wszystkim uczestnikom mnóstwo radości i satysfakcji. Była to świetna okazja, by zrobić okazałe i oryginalne prezenty na różne okazje.
Wszystkim bardzo podobało się tworzenie mydełek, ale najbardziej każdego ucieszył efekt końcowy. Mydełka nie tylko pięknie pachniały, ale też pięknie wyglądały. Cieszymy się, że kolejny raz w Naszej Senioriadzie uczestniczyli podopieczni z Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie 

Własnoręczne robienie mydełek to czysta przyjemność i świetna zabawa, dlatego skorzystali z niej nie tylko nasi seniorzy, lecz także dzieci. Dzięki tym kreatywnym warsztatom, poprowadzonym przez Panią Justynę, dzieciaki bawiły się wyśmienicie. Mieszały różne kolory i zapachy, a suszone kwiaty obsypały wszystkich obecnych w mydlanej fabryce. Świetna zabawa zakończyła się efektem w postaci kilkudziesięciu kolorowych i pięknych mydełek.


Kolejny bajkowy wtorek w naszych placówkach. Okazało się, że dzieci bez problemu znały tytuły bajek swoich rodziców. Z zaciekawieniem oglądały przygody Bolka i Lolka, Krecika, Koziołka Matołka, Reksia czy historie Pomysłowego Dobromira.

 

Jak to tradycyjnie w wakacyjne poniedziałki,  18 lipca dzieciaki spędzały czas biorąc udział w konsolowych quizach i grach sportowych. Były zawody w kręgle oraz łucznictwo.


Mega Glutkowate Warsztaty Slime!

W czwartek 14 lipca nasze biblioteki przeżywały prawdziwe oblężenie, chętnych na nasze warsztaty sensoryczne było co nie miara.
Można powiedzieć, że Jesteście niezłymi czarodziejami. Powstały fantastyczne Slime-owe stworki. Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie warsztatami 🙂 

Na góralską nutę! Było głośno, wesoło i „z przytupem”, jak to przy Kapeli Góralska Hora!  Folk Kapela „Góralska Hora”, która odwiedziła dzieciaki w Kamionie i Młodzieszynie hołduje rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu. Hej!Dzieciaki poznały muzykę góralską, tradycyjny taniec, instrumenty góralskie oraz strój.Było wspólne śpiewanie, tańcowanie i granie. Hej! … a Góral Szczepan Karwowski stał się Wujkiem Szczepanem … i przyjacielem naszej biblioteki.

Tego samego dnia, w środowe popołudnie specjalnie dla naszych Seniorów zagrał Szczepan Karwowski z Folk Kapela „Góralska Hora”. Lidera zespołu przywitała Wójt Gminy Młodzieszyn Pani Monika Katarzyna Pietrzyk oraz Sekretarz Gminy Młodzieszyn Pani Anna Sobieraj. Cieszymy się, że do naszej „Letniej Senioriady” dołączyli również pensjonariusze z Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie.
Na góralską nutę! Było głośno, wesoło i „z przytupem” jak to przy Kapeli Góralska Hora! Folk Kapela Góralska Hora, która odwiedziła Młodzieszyn hołduje rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu. Hej!

 


 Bajki Disneya są super, a jak do tego dodamy popcorn to wychodzi nam prawdziwy baśniowy seans.

 

 


Poniedziałek w naszym języku to „Fajnydziałek”. W naszych bibliotekach upłynął on bowiem pod szyldem gier i quizów na konsolach. Dzieciaki musiały się zmierzyć z łamigłówkami i pytaniami, które wprowadziło w naszych murach mnóstwo zabawy. To był fajnydziałek w naszych bibliotekach.

 

Dziękujemy wszystkim dzieciakom i zespołowi biblioteki za przygotowanie i uczestnictwo w zajęciach. Pomimo tego, że połowa sierpnia już za nami, to nie kończymy zabawy z wakacjami. W kolejnych dniach czeka na nas jeszcze więcej atrakcji! Do zobaczenia!
 

 

A oto więcej prac wykonanych przez naszą zdolną młodzież:

https://biblioteka.mlodzieszyn.pl/2022/07/09/wirtualny-wernisaz-komiksowy/

 

Podsumowanie pierwszego tygodnia Wakacji z Biblioteką:

https://mlodzieszyn.pl/pierwszy-tydzien-wakacji-z-biblioteka-za-nami/

 

Skip to content