Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (1920 r.). Zostało wprowadzone w 1992 r. ustawą Sejmu z 30 lipca. Wtedy też po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Od tej pory, co roku, we wszystkich kościołach polowych w Polsce 15 sierpnia odbywają się uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty.
W dowód pamięci, Wójt Monika Pietrzyk złożyła symboliczne kwiaty oraz znicze w miejscach pamięci oraz na grobach poległych Żołnierzy Wojska Polskiego, których liczne mogiły znajdują się na cmentarzach parafialnych oraz wojennych na terenie gminy Młodzieszyn.
Tego roku przypada wyjątkowa – 100. rocznica Bitwy Warszawskiej nazywana Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski był to moment szczególny. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości.
Dzień 15 sierpnia jest także świętem kościelnym, podczas którego przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt kościelnych, które obchodzone jest w całej Polsce po dziś dzień. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej i kojarzy się przede wszystkim ze święceniem bukietów pełnych kwiatów i ziół. W całym kraju dzień 15 sierpnia jest obchodzony bardzo uroczyście, gdyż jest dziękczynieniem za zebrane plony.