Dożynki to bardzo ważne święto rolników – święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Tę tradycję nieprzerwanie od wielu lat kontynuuje Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, które wespół z jedną z gmin organizuje Dożynki Powiatu Sochaczewskiego. Tym razem odbyły się one w Młodzieszynie 17 września 2023 r. Przed kościołem p.w. Narodzenia N.M.P w Młodzieszynie zebrały się delegacje z wieńcami dożynkowymi ze wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego. W tym roku honory starostów dożynkowych pełnili Justyna i Daniel Gonta z Młodzieszyna, którzy od lat kontynuują rodzinną tradycję i wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 25 ha.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła dziękczynna Msza Święta, którą prowadził Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu Piotr Kaczmarek koncelebrowali również ks. Prałat Stanisław Łubian oraz proboszcz naszej parafii ks. Jan Rawa. Mszę uświetniła Sochaczewska Orkiestra Dęta. Prowadzącym dożynek był Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie – Marcin Odolczyk. Podczas Mszy Świętej poświęcone zostały chleby, wieńce dożynkowe i dary ziemi. Powiatowy wieniec dożynkowy wykonany przez KGW Harde Babki z Młodzieszyna został zaniesiony przez strażaków z OSP Młodzieszyn. Chleb został wypieczony przez piekarnię z Wyszogrodu, której właścicielami są Jadwiga i Andrzej Kopka.
W procesji z darami wzięły udział Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej, MODR w Bielicach, Placówka Terenowa w Sochaczewie KRUS, Biuro Powiatowe ARiMR w Sochaczewie, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie. Bukiet polnych kwiatów nieśli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie, Kamionie i w Młodzieszynie. Pieczywo wypieczone z tegorocznego zboża przed ołtarz zanieśli dyrektorzy: Małgorzata Malczewska, Marzena Cichy, Leszek Borkowski. Kosz z wędlinami nieśli Państwo Ewelina Imińska i Andrzej Sikora z Adamowej Góry. Dary ołtarza w imieniu Urzędu Gminy Młodzieszyn złożyły Anna Sobieraj – sekretarz gminy, Małgorzata Zawadzka – skarbnik gminy. Dary liturgiczne niosły Jolanta Gonta – starosta sochaczewski i Monika Pietrzyk – wójt gminy Młodzieszyn.
Po Mszy, korowód z wieńcami dożynkowymi, prowadzony przez policję z pomocą druhów z OSP i Orkiestrą Dętą z Sochaczewa przeszedł na stadion gminny, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie dożynek. Ze sceny, licznie zebranych gości przywitali organizatorzy święta, Jolanta Gonta – Starosta Powiatu Sochaczewskiego i Monika Pietrzyk – Wójt Gminy Młodzieszyn. Głos zabrali także obecni: Maciej Małecki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Mirosław Adam Orliński – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Złożyli oni m.in. podziękowania rolnikom za to, że przekazują z pokolenia na pokolenie piękną polską tradycję i wiarę, wyrazili słowa uznania za ich pracę i trud. Podkreślali przy tym wdzięczność polskim rolnikom za owoce ich pracy.
Duża niespodzianką dla zgromadzonych na dożynkach powiatowych samorządowców były kolejne dotacje, jakie na imprezę „przywiózł” w postaci symbolicznych czeków Maciej Małecki. Powiat Sochaczewski otrzymał z programu Polski Ład w sumie aż 14 milionów złotych na różne inwestycje prawie we wszystkich gminach naszego powiatu. Dzięki tej dotacji, ok. 2 mln złotych, Gmina Młodzieszyn doczeka się modernizacji kolejnego odcinka drogi powiatowej, ale też wyremontuje budynek komunalny. To ogromne pieniądze, ogromne wsparcie dla naszych samorządów. Zostaliśmy naprawdę bardzo mile zaskoczeni. Dzięki temu to nasze dzisiejsze wydarzenie ma jeszcze radośniejszy wymiar.
Po części oficjalnej, został przekazany przez Starostów dożynkowych chleb, którym zgodnie ze staropolską tradycją wszyscy zgromadzeni podzielili się.
Następnie rozpoczęła się kolejna część dożynek, w trakcie której zostały wręczone podziękowania Zbigniewowi Mitręce – laureatowi tegorocznego konkursu Agroliga 2023 – mazowieckiego etapu wojewódzkiego; wręczenie statuetek Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z okazji jubileuszu 100-lecia, podziękowania sponsorom oraz rozstrzygnięcie konkursu „Miodowe Przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”.
Miały miejsce występy sceniczne Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, występ dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie, występ Dziecięco-Młodzieżowy Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek”, występ Roberta Rozuma, zespołu Felivers, Pudzian Band, Weekend, Classic oraz zabawa z DJ Slave. Impreza dożynkowa trwała do późnych godzin wieczornych.
Na dzieci czekało wiele atrakcji: darmowe dmuchańce, popcorn, wata cukrowa, malowanie twarzy, warkoczyki, animacje, fotobudka. Było również wiele stoisk wystawienniczych, zarówno tych branżowych jak i komercyjnych. Na głodnych czekał ogródek gastronomiczny.
Swoje stoiska wystawienniczo-doradcze mieli m.in. przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – oddział Bielice, Bank Vistula, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – Sanepid Sochaczew, Szpital Powiatowy w Sochaczewie, Radio Sochaczew, Wojskowe Centrum Rekrutacji z Płocka, 37 Sochaczewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, 38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej w Sochaczewie, 32 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, Wojska Obrony Terytorialnej, Powiatowe Koło Pszczelarzy, Koła Gospodyń Wiejskich: Harde Babki, Kamionki, Ale Babki, KGW ze Żdżarowa,
Ofertę swoją zaprezentowały także instytucje państwowe, w tym te związane z pomocą społeczną. Swoje rękodzielnicze wyroby wystawią m.in.: Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, Warsztat Terapii Zajęciowej z Sochaczewa, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Załuskowa. Nie zabrakło też stoisk komercyjnych, m.in. z zabawkami, rękodziełem, ale i tych branżowych związanych z rolnictwem i polską wsią.
Należy też wspomnieć, że przed niedzielnymi uroczystościami dożynkowymi starosta Jolanta Gonta wraz z wójtem gminy Młodzieszyn Moniką Pietrzyk, złożyły biało-czerwoną wiązankę i zapaliły znicze na mogiłach żołnierskich z II wojny światowej – na cmentarzu parafialnym w Juliopolu. W 1939 roku na ziemi sochaczewskiej, również w gminie Młodzieszyn miała miejsce największa i najkrwawsza bitwa w kampanii wrześniowej nad Bzurą.
Dziękujemy za wsparcie naszym sponsorom: Restauracja Beczka Smaków Karolina Przywoźna, REN TRANS Renata i Janusz Zych, AUTOLIGA Paweł Sałaciński, TRANSWIT Beata i Witold Chudzyńscy, WITEX Witold Chudzyński, STAN-POL Pączek Stanisław, ELEKTROMAN usługi elektryczne Roman Dmoch, COMTRANS Mirosław Winnicki, VOKE sp. z o. o. Agnieszka i Wojciech Pąk, Vistula Bank Spółdzielczy- Prezes Zarządu Anna Babulewicz-Marchel, Zakład Urządzania i Utrzymania zieleni Tadeusz Przywoźny, Grupa AR Anna Ostrowska, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Rydmar Ryszard Chłystek, REKIN Krzysztof Wasilewski, MAX BAX Głowacka Elżbieta, Rapid Marek Buczyński, Mirosław Bartosiak, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie oddział w Sochaczewie, Mars Polska, Kino Odeon Sochaczew, Verona Products Professional – Andrzejów Duranowski.
Pragniemy złożyć ogromne podziękowania Kierownikowi Maciejowi Woźniakowi Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Młodzieszynie oraz całemu zespołowi, którzy przygotowali teren stadionu i parking; ochronie i policji za czuwanie nad bezpieczeństwem; Panu Krystianowi z firmy REKIN za zabezpieczenie elektryczne; druhom strażakom z OSP Młodzieszyn, OSP Kamion, OSP Stare Budy, OSP Witkowice za zabezpieczenie terenu, czuwanie nad bezpieczeństwem oraz pomoc w przygotowaniu dożynek, szczególnie OSP Stare Budy za zaangażowanie w wykonanie tak pięknych i pomysłowych witaczy; Kwiaciarni „Ale Bajka” za wykonanie dekoracji sceny; Gminnemu Ośrodkowi Kultury na czele z Dyrektorem Danielem Janiakiem oraz Bibliotece w Młodzieszynie i Kamionie za przygotowanie animacji; Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Młodzieszyn: Harde Babki i Kamionki za przygotowanie jedzenia oraz pracownikom Urzędu Gminy Młodzieszyn i pracownikom Starostwa Powiatowego w Sochaczewie za organizacje dożynek. Dziękujemy wszystkim, którzy z nami pracowali za pracę, pomysły, poświęcony czas oraz potrzebne materiały. Każda para rąk się przydała.
Zapraszamy do naszej fotorelacji