8 września, tradycyjnie spotkaliśmy się w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Młodzieszynie, gdzie odprawiona została msza dziękczynna za plony połączona z odpustem ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której uczestniczyła cała wspólnota parafialna z rolnikami parafii Młodzieszyn. Z wielką radością i wdzięcznością spotykaliśmy się w tym wyjątkowym dniu, aby świętować dożynki — czas radości z plonów i dziękczynienia za urodzaj, który przyniosła ziemia.
W tym roku Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Mariusz Rudzki z parafii w Czerwińsku.
Msza św. rozpoczęła się przekazaniem darów ziemi przez mieszkańców i władze samorządowe. Chleb dożynkowy na ręce proboszcza przekazały Wójt Gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk oraz Sekretarz Gminy Anna Sobieraj. Wieniec dożynkowy został wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Harde Babki przy udziale sołtys Nowych Mistrzewic Małgorzaty Jagły oraz sołtysa Mistrzewic Jarosława Króla, a przekazany proboszczowi przez Danutę Wójcicką, Paulinę Dylik, Pawła Kozłowskiego i Jarosława Króla, kosz z darami od Gminy Młodzieszyn i Rady Gminy przekazany został przez radnych Martę Zalewską i Pawła Sałacińskiego. Dary ziemi zostały złożone przez delegacje okolicznych sołectw: ciasto drożdżowe przekazane przez Małgorzatę i Kamila Jagła z Nowych Mistrzewic, kosz z pieczywem od sołectwa Młodzieszyn przekazany przez sołtys Urszulę Dudzińską i radną Marię Czerwińską, chleb od sołectwa Bibiampol przekazany przez Jarosława Leśkiewicza, kosz z darami i chleb dożynkowy od sołectwa Adamowa Góra przekazany przez radnego Daniela Sikorę i sołtys Stanisławę Boniecką, kosz z darami od sołectwa Juliopol przekazany przez sołtys Sylwię Księżak i Jana Chabę, kosz z darami od Rady Parafialnej przekazany przez Dominika Milczarka oraz kosz z darami przekazany przez Andrzeja Sikorę i Ewelinę Imińską.
Owoce pracy rolnika powinny być powodem dumy i satysfakcji. Zdajemy sobie sprawę jak trudną i nieprzewidywalną profesją stało się dzisiaj rolnictwo w którym trudno o stabilizację finansową. Anomalie pogodowe takie jak susze bądź ulewy to przeciwności z którymi muszą zmagać się rolnicy. Pomimo tych wielu niepewności i zagrożeń z jeszcze większym szacunkiem odnosimy się do rolników. Powinniśmy nieustannie promować naszą żywność i budować markę polskich produktów.
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem chleba nie można było nikomu odmawiać, należało się nim dzielić z każdym kto o niego poprosił. Tak też się stało po uroczystej Mszy Świętej, kiedy wspólnie z mieszkańcami podzieliliśmy się chlebem.
„Dziękuję naszym rolnikom za ich ciężką pracę na roli. Dziękuję za Waszą pasję, poświęcenie i niezłomność w trudnych chwilach. Podziękowania dla księdza proboszcza Jana Rawy oraz księży, którzy uczestniczyli w uroczystościach odpustowo – dożynkowych. Dziękuję osobom i sołectwom zaangażowanym w ich organizację oraz KGW Harde Babki za przepiękny wieniec dożynkowy, sołectwom, sołtysom, radnym oraz mieszkańcom za przepiękne kosze dożynkowe jak również za chleb, który jest symbolem urodzaju, dostatku, płodności i gościnności. Życzę wszystkim rolnikom pomyślności i urodzaju w przyszłych zbiorach.” – podsumowała Wójt Gminy Monika Pietrzyk