Prawidłowa segregacja odpadów ma ogromny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych (niesegregowanych), których odbiór i zagospodarowanie kosztuje najwięcej. To od jakości segregacji odpadów zależy wysokość opłat jakie wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych ponoszą za ich zbiórkę i zagospodarowanie.
Szanowni mieszkańcy Gminy Młodzieszyn
Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy rozumiemy potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy.
Stale wzrastająca ilość odpadów zmieszanych świadczy o tym, że bardzo duża masa odpadów, które powinny trafić do worków na selektywną zbiórkę, przekazywana jest przez mieszkańców razem z odpadami zmieszanymi. Taka sytuacja praktycznie uniemożliwia ich dalszy odzysk, ponieważ odpady surowcowe są zanieczyszczone, a wysegregowane z nich surowce są w bardzo małym stopniu zagospodarowywane przez recyklerów do ponownego wykorzystania. Zdarza się także niestety, że w pojemnikach na odpady zmieszane znajdują się również odpady remontowo-budowlane, odpady bio czy z działalności rolniczej.
Bardzo duża ilość wytwarzanych odpadów zmieszanych w stosunku do odpadów segregowanych skutkować będzie nieosiągnięciem przez naszą Gminę wymaganego przepisami prawa poziomu recyklingu, a co za tym idzie – nałożeniem wysokich kar pieniężnych. Informujemy również, że wzrost ilości odpadów, w szczególności odpadów niesegregowanych powoduje większe koszty dla Gminy Młodzieszyn ponieważ, firma świadcząca usługi odbioru odpadów rozlicza się z Gminą Młodzieszyn naliczając opłatę od odebranej tony odpadu.
Od stycznia do października 2024 roku odebranych zostało ponad 939 ton odpadów zmieszanych.
W 2019 r. – 791,61 ton
W 2020 r. – 814,38 ton
W 2021 r. – 1104,22 tony
W 2022 r. – 982,46 ton
W 2023 r. – 1118,921 ton
W celu utrzymania stawek opłat za śmieci ponoszonych przez mieszkańców na dotychczasowym poziomie powinniśmy kierować się więc zasadami zmierzającymi do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów (w szczególności odpadów zmieszanych, gdyż koszt ich zagospodarowania jest najwyższy) oraz stosować zasady prawidłowej segregacji.
Jeżeli liczba odpadów nadal będzie rosła lub nie będziemy lepiej segregować, musimy liczyć się wówczas z kolejną podwyżką opłaty w najbliższym czasie.
Apeluję więc o prawidłową segregację odpadów komunalnych i racjonalne nimi gospodarowanie.
W przypadku stwierdzenia niewłaściwej segregacji odpadów prowadzonej przez właściciela danej nieruchomości, a w szczególności wrzucania odpadów podlegających segregacji do pojemników na odpady zmieszane, naliczona zostanie opłata jak za odbiór odpadów gromadzonych w sposób nieselektywny tj. 76,00 zł miesięcznie od osoby.
Liczę, że powyższy apel zostanie odebrany przez Państwa ze zrozumieniem i zastosowaniem się do zasad segregacji odpadów komunalnych dla dobra wszystkich mieszkańców.