1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – polskie święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Data Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do dnia 1 marca 1951 r. kiedy w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Naszej gminnej społeczności szczególnie bliska jest postać Pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, który walczył w bitwie nad Bzurą, wyróżniając się w walkach pod Witkowicami, gdzie z działka przeciwpancernego zniszczył w pojedynkę sześć niemieckich czołgów i dwa wozy dowódcze. Dla upamiętnienia wydarzeń 1939 roku, przy moście w Witkowicach, w miejscu przeprawy żołnierzy przez Bzurę, znajduje się tablica upamiętniająca bohaterskie czyny pułkownika Cieplińskiego.
Z tej okazji, w piątek 28 lutego uczestniczyliśmy w XII Spotkaniu z Niezłomnymi, wydarzeniu organizowanym z okazji rocznicy śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:00 od wspólnego zapalenia zniczy oraz złożenia kwiatów przy pomniku Łukasza Cieplińskiego w Witkowicach. Następnie uczestnicy udali się na spotkanie do Kina Odeon, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Każdego roku, podczas okolicznościowego cyklu historyczno-edukacyjnego, przywoływana jest pamięć o ważnych dla walki z reżimem komunistycznym w powojennej Polsce postaciach.
Wydarzenie organizowane przez p. Jakuba Wojewodę oraz Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp. po raz czwarty odbywa się pod Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.