Czym jest Kampania 16 Dni?
16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Center for Women’s Global Leadership i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.
Skąd daty trwania Kampanii (25.11–10.12)?
Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.
W obrębie tych 16 dni mieści się także m.in. 1 grudnia, światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu. Poczytaj więcej o kluczowych datach Kampanii.
Czemu służy Kampania?
Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w Kampanię 16 Dni Akcji, jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez:
- rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka,
- wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet,
- budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet,
- zastosowanie metod pozwalających na rozwijanie i odkrywanie nowych i skutecznych strategii,
- wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet,
- tworzenie narzędzi nacisku na rządy, aby wywiązały się z obietnic powstrzymania przemocy wobec kobiet.
Temat przewodni Kampanii
Center for Women’s Global Leadership w porozumieniu z rzeczniczkami praw kobiet na całym świecie ustala corocznie temat kampanii i stara się go jak najszerzej propagować. Od 2015 roku temat przewodni międzynarodowej Kampanii brzmi „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”
Przejdź do listy tematów dotychczasowych Kampanii.
Jak mogę się włączyć?
Istnieje wiele sposobów włączenia się w kampanię 16 Dni. Jako jednostka możesz włączyć w działania organizacji studenckiej, lokalnej, krajowej czy międzynarodowej i wspomagać organizowanie kampanii 16 dni lub też działać na własną rękę. Jeśli jesteś członkinią/członkiem organizacji czy instytucji możesz zaznajomić współpracowników/ce z celami kampanii i zachęcać ich do udziału i wsparcia. Możesz uczestniczyć w kampanii:
- upowszechniając w swojej społeczności informacje o przemocy wobec kobiet poprzez organizowanie wszelkiego rodzaju zdarzeń, ulotki, plakat, spotkania, wykłady;
- organizując spotkanie, wystawę, panel, warsztat, festiwal filmowy itp., koncentrujący się na problemach związanych z przemocą wobec kobiet;
- przekazując wyrazy poparcia i solidarności osobom i organizacjom uczestniczącym w kampanii 16 dni.
Więcej informacji na temat możliwości włączenia się znajdziesz w Przewodniku dla nowych działaczy/działaczek, chcących zaangażować się w Kampanię.
Zachęcamy do współpracy: e-mail: 16dni@autonomia.org.pl
Program wydarzeń Autonomii w 2021 roku
Program działań Autonomii:
25.11.2021 (czwartek)
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet
Silniejsze i bezpieczniejsze – warsztat z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony online dla kobiet* z niepełnosprawnościami (grupa I i II) – zajęcia 25.11 i 2.12
Więcej informacji: https://autonomia.org.pl/aktualnosci/samoobrona-i-asertywnosc-warsztaty-online
26.11.2021 (piątek)
Bierzemy udział w webinarium europejskiej sieci Women Against Violence Europe pt. “The backlash against LGBTIQ+ communities in Eastern Europe. Experiences and strategies from the WAVE network”.
26 – 29.11.2021 (piątek – niedziela)
19. Objazdowy Festiwal Filmowy Watchdocs. Prawa Człowieka w Filmie – zapraszamy do Krakowa. W ramach festiwalu zapraszamy m.in. na projekcje i dyskusje m.in. “Czy walka nadal trwa? Rok po wyborach w Białorusi” oraz “Wymiary solidarności: Czy Polska może być bezpiecznym krajem dla aktywistów/ek LGBTQ+ z Rosji i Białorusi?”
Szczegółowy program i bezpłatne wejściówki tu: http://www.watchdocskrakow.pl/
27-28.11.2021 (sobota – niedziela)
Warsztaty WenDo dla nastolatek Więcej informacji: https://autonomia.org.pl/aktualnosci/mamy-dla-was-2-warsztaty-wendo-ostatnie-w-tym-roku/
30.11 i 7.12.2021 (wtorki)
Silniejsze i bezpieczniejsze – warsztat z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony online dla kobiet* z niepełnosprawnościami (grupa III).
Informacje i zapisy: https://autonomia.org.pl/aktualnosci/samoobrona-i-asertywnosc-warsztat-online-dla-kobiet-z-niepelnosprawnosciami-nowe-grupy/
2.12.2021 (czwartek)
II część warsztatów “Silniejsze i bezpieczniejsze” dla grup I i II
3.12.2021 (piątek)
Międzynarodowy Dzień Praw Osób z Niepełnosprawnościami
Zapraszamy na największą europejska konferencję poświęconą przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami pt.: “Nie znaczy nie – kobiety z niepełnosprawnościami przeciwstawiają się przemocy”. Konferencja będzie dostępna po polsku i w polskim języku migowym.
Informacja: (https://fb.me/e/2MmPmmom2) i zgłoszenia (https://www.everywhereplus.com/nomeansnoconference-registration/)
Problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnościami
Wydarzenie online współorganizowane przez fundację Autonomia i Sekcję PTS Socjologii Niepełnosprawnosci w ramach seminarium „Niepełnosprawność w perspektywie społecznej – dyskusje, analizy, komentarze okiem badaczy, ekspertów oraz praktyków.
https://www.facebook.com/events/185802183718903?ref=newsfeed
6.12.2021 (poniedziałek)
Silniejsze i bezpieczniejsze – warsztat z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony online dla kobiet* z niepełnosprawnościami (grupa IV)
Informacje i zapisy: https://autonomia.org.pl/aktualnosci/samoobrona-i-asertywnosc-warsztat-online-dla-kobiet-z-niepelnosprawnosciami-nowe-grupy/
7.12.2021 (wtorek)
II część warsztatów “Silniejsze i bezpieczniejsze” dla grupy III
9.12.2021 (czwartek)
II część warsztatów “Silniejsze i bezpieczniejsze” dla grupy IV
10.12.2021 (piątek)
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i na zakończenie 30. światowej Kampanii 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć – podkreślając tym samym, że działania zorientowane na upełnomocnienie dziewczyn* i młodych kobiet* to działania na rzecz praw człowieka – fundacja Autonomia zaprasza na konferencję “Dziewczyńskie Centra Mocy – od dziewczynki do obywatelki”. Informacje i zgłoszenia:
https://autonomia.org.pl/aktualnosci/dziewczynskie-centra-mocy-od-dziewczynki-do-obywatelki-konferencja/
11 i 12.12.2021 (sobota, niedziela)
Silniejsze i bezpieczniejsze – warsztaty na żywo dla kobiet z niepełnosprawnościami realizowane we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Informacje i zapisy: https://www.facebook.com/events/551559462792330/