Wycieczka Szlakiem Piastowskim

 Szlak Piastowski przebiega pośród malowniczych wzgórz i jezior polodowcowych, biegnie przez północno-wschodnią Wielkopolskę oraz zachodnią część Kujaw. Na jego trasie znajdują się miejscowości związane z początkami Państwa Polskiego.

W takiej wycieczce historycznej uczestniczyli uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie, którzy w dniu 1 czerwca pod opieką nauczycieli – Agnieszki Pytkowskiej, Mirosławy Jackowskiej i Mirosławy Ptaszek odwiedzili Kruszwicę i Gniezno.

Kruszwica to miasto leżące nad jeziorem Gopło. Stoi tu 32-metrowa wieża, pozostałość zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Nazywana jest mysią wieżą, od legendy o księciu Popielu. Po wejściu na wieżę i wysłuchaniu interesujących opowieści pana przewodnika, uczniowie z zachwytem podziwiali prześliczny krajobraz widoczny z tarasu na jej szczycie. Następnie oglądali pozostałości murów oraz mostu.

Dużą atrakcją okazał się rejs statkiem po Jeziorze Gopło. Występują  tu lęgowiska i żerowiska około 180 gatunków ptaków, które można było obserwować z pokładu „Rusałki”.

Następnie pojechaliśmy do Gniezna. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęło się od Katedry i Drzwi Gnieźnieńskich. W Katedrze otrzymał koronę pierwszy król Polski Bolesław Chrobry, a po nim jeszcze czterech władców. Pochowany jest tutaj św. Wojciech. Na Drzwiach Gnieźnieńskich, które są unikatowym zabytkiem na skalę europejską, znajduje się 18 scen przedstawiających  jego życie i męczeńską śmierć.

Po zjedzeniu w pobliskiej restauracji pysznego obiadu uczestnicy wycieczki udali się na „żywą” lekcję historii zorganizowaną przez Grupę Widowisk Historycznych „Comes” w siedzibie Ośrodka Kultury Słowiańskiej „Gród” mieszczącej się w chacie słowiańskiej. Drewniana chata pokryta słomą wykonana została w duchu dawnych domostw, jakie budowali pierwsi Piastowie. Uczestnicząc w zajęciu, dzieci miały okazję poznać kulturę i obyczaje naszych przodków. Podziwiali stroje, dawne sprzęty codziennego użytku oraz ekwipunek wojów. Wiele radości sprawiło uczniom przymierzanie strojów oraz ćwiczenia w posługiwaniu się dawną bronią.

Wycieczka do Gniezna i Kruszwicy była interesującą lekcją historii, o której będą z pewnością przypominać zdjęcia oraz zakupione pamiątki. Był to dla uczniów także wspaniały prezent od ich rodziców z okazji Dnia Dziecka.

Mirosława Ptaszek

Skip to content