Wycieczka do Rogowa

24 czerwca 2015r. została zorganizowana wycieczka dla uczniów  klas 0-V do Arboretum, Alpinarium i Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jednego z największych tego typu ogrodów w Polsce. Arboretum – pod tym trudnym i obco brzmiącym słowem kryje się barwny świat kwiatów, krzewów i drzew kwitnących o różnych porach roku i oszałamiających kolorami. Uwagę wszystkich przyciągały wysokie rododendrony, magnolie oraz azalie. To właśnie w alejce roślin kwasolubnych uczniowie zrobili najwięcej zdjęć.

Arboretum w Rogowie powstało już w 1923 roku i na przestrzeni czasu zmieniało swój wygląd oraz zakres działania. Dziś znajdują się tutaj przebogate zbiory najbardziej osobliwych i rzadkich drzew oraz krzewów z całego świata – od Ameryki Północnej i Azji, po wyjątkowe okazy z Nowej Zelandii i Ameryki Południowej. Ze względu na ogromną różnorodność zgromadzonych tu roślin, dzieci i dorośli o każdej porze roku mają szansę zobaczyć oryginalne, kwitnące drzewa, krzewy i byliny, poznać ich historię oraz ciekawostki z nimi związane. Nie trzeba być znawcą botaniki, by czerpać radość z pobytu w ogrodzie.

Następnym punktem naszej wycieczki było Alpinarium. Najnowszą kolekcją na tym terenie jest torfowisko wysokie z krzewami, krzewinkami oraz bylinami występującymi nie tylko w Polsce, ale także na innych kontynentach. Obejrzeliśmy rośliny górskie pochodzące  z całego świata. Tutaj oprócz skalników zobaczyliśmy strumyki oraz kilka oczek wodnych. Z dala od hałasu spacerowaliśmy malowniczymi alejkami, posłuchaliśmy śpiewu ptaków.

Po wyjściu z Alpinarium zwiedziliśmy i Muzeum Lasu i Drewna. Podziwialiśmy znajdujące się w gablotach okazy  leśnych zwierząt, które zamieszkują w naszych lasach. Obejrzeliśmy także bogate zbiory ptaków i owadów. Pobyt w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie wzbogacił wiedzę dzieci o lesie, leśnictwie, ochronie przyrody i ekologii.

Następnie wszyscy zrobiliśmy zakupy, ponieważ Arboretum posiada własny punkt sprzedaży roślin. Można tu kupić bardzo ciekawe i rzadko w Polsce spotykane rośliny.

Pobyt w Rogowie został urozmaicony przejażdżką kolejki wąskotorowej. Trasa kolejki wiedzie przez malownicze, pagórkowate tereny Mazowsza.

Skip to content