Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę tężni solankowej

Gmina Młodzieszyn otrzymała dofinansowanie w wysokości 98 tys. zł z  budżetu województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022 na „Budowę tężni solankowej w gminie Młodzieszyn”.

Budowę tężni solankowej zaplanowano na terenie parku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Młodzieszynie o rozmiarach do ok.  5m długości, 1,3m szerokości oraz min. 3,65 m wysokości.  Szacowana wartość całej inwestycji wynosi 200 tys. zł, w tym dotacja 98 tys. zł.

Tężnia solankowa to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę. Mikroklimat panujący wokół tężni solankowej jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. W Polsce najbardziej znane tężnie solankowe znajdują się w uzdrowiskach, ale coraz częściej spotkać można je w ośrodkach wypoczynkowych a nawet w większych i mniejszych miejscowościach. Cieszy nas fakt, że także w naszej gminie powstanie obiekt sprzyjający wypoczynkowi na świeżym powietrzu – pierwszy tego rodzaju bezpośrednio sprzyjający poprawie zdrowia. Obiekt wpisze się także w krajobraz parku oraz znajdującego się obok placu zabaw. Każdy z mieszkańców podczas niedzielnego spaceru czy przejażdżki rowerem będzie mógł się zatrzymać w centrum i skorzystać z odpoczynku przy tężni.

 

zdjęcia poglądowe

  • images
  • Screenshot 2022-05-26 at 15-34-30 Ad.5 wycena tężni.pdf
Skip to content