Lataj „z głową” bezzałogowo – ulotka informacyjna ULC

Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane „dronami” cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce również obserwujemy wzrost zainteresowania tymi urządzeniami. Zanim zdecydujemy się na latanie bezzałogowymi statkami powietrznymi warto dowiedzieć się, gdzie i jak możemy nimi latać bezpiecznie. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego ulotką informacyjną, która w przystępny sposób prezentuje podstawowe zasady sportowego i rekreacyjnego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Pomimo tego, że dostępne dziś na rynku urządzenia są coraz bardziej zaawansowane technicznie i coraz prostsze w obsłudze, to nadal są to maszyny, które z wielu różnych względów mogą zawieść. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiedzialne podejście do latania, nawet w przypadku niedużego urządzenia, które waży zaledwie 1,5 kg i bardziej przypomina zabawkę, niż statek powietrzny. Świadomość ewentualnych zagrożeń przełoży się niewątpliwie na bardziej komfortowe i świadome latanie.

Warto pamiętać, że latanie bezzałogowymi statkami powietrznymi bezpośrednio nad ludźmi stanowi dla nich potencjalne zagrożenie, nawet w przypadku niewielkich urządzeń i zdecydowanie nie należy w ten sposób latać. Dlatego do każdego lotu należy podejść odpowiedzialnie. Przed pierwszym uruchomieniem bezzałogowego statku powietrznego, warto zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu oraz poprosić kogoś doświadczonego o pomoc w uzyskaniu informacji, gdzie można latać bezpiecznie. Gdy już czujemy się przygotowani do pierwszego lotu trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, które pozwolą cieszyć się bezpieczną zabawą – nie latajmy nad ludźmi, zwierzętami, budynkami, czy mieniem, które może zostać uszkodzone w przypadku awarii urządzenia. Przede wszystkim jednak stawiajmy na pierwszym miejscu zdrowy rozsądek. W przypadku, gdy bezzałogowym statkiem powietrznym będzie latać dziecko pamiętajmy, aby lot odbywał się pod kontrolą dorosłego.

Źródło: http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiadomosci/3767-lataj-z-glowa-bezzalogowo-ulotka-informacyjna-ulc

Skip to content