DOŻYNKI PARAFIALNE W MŁODZIESZYNIE POŁĄCZONE Z ODPUSTEM

W piątek 8 września, jak co roku tradycyjnie spotkaliśmy się w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Młodzieszynie, gdzie odbyła się msza dziękczynna za plony połączona z odpustem.

W tym roku Mszy Świętej przewodniczył  Ksiądz Janusz Kopczyński Proboszcz Parafii Św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim , mocno związany z Parafią p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Młodzieszynie. Wygłosił On poruszające kazanie.

Wójt Gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk złożyła na ręce księdza chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Chleb dożynkowy ma długą tradycję i symboliczne znaczenie. Po dziś dzień podchodzimy do niego z ogromnym szacunkiem. Rolnicy wiedzą ile pracy kosztuje ich uprawa zbóż, z których będzie można mielić mąkę i zapewnić żywność rodzinie.

Obrzęd przekazania i dzielenia chleba jest symbolem, który podsumowuje cały rok trudu i poświęcenia rolnika. Aby tradycji stało się zadość, na zakończenie mszy św. wszyscy obecni podzielili się poświęconym dożynkowym chlebem.

Delegacja z urzędu gminy, sekretarz Anna Sobieraj oraz skarbnik Małgorzata Zawadzka tradycyjnie przekazały na ręce księdza kosz z darami dożynkowymi. Delegacje z sołectw przekazały kosze z darami zawierające  tegoroczne zbiory: chleb dożynkowy od sołectwa Bibiampol, ciasto drożdżowe od wsi Nowe Mistrzewice, kosz z darami warzyw sołectwo Młodzieszyn, kosz z darami owoców, warzyw oraz chleb dożynkowy od sołectwa Adamowa Góra.

Nie mogło zabraknąć również dzieci, które wręczały kwiatami oraz dary ołtarza.

Dożynki są uroczystym podsumowaniem żniw, okresu zbiorów z pól efektów wielomiesięcznej pracy. Cieszymy się, że wspólnie z proboszczem parafii możemy kontynuować tą piękną tradycję.

 

Skip to content