BEZPIECZNIE W PRZEDSZKOLU

 W dniu 11.06 br. do Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego przybyli ratownicy medyczni z Mazovia Medical Plus w Błoniu, którzy spotkali się z dziećmi ze wszystkich oddziałów.

Przedszkolaki uzyskały ważne informacje na temat udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Uczyły się prawidłowego zachowania w miejscu zdarzenia – w jaki sposób należy ocenić sytuację i zabezpieczyć miejsce wypadku, jak sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz jak udzielić pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.

Ponadto dzieci wspólnie w ratownikami medycznymi utrwaliły znane wszystkim numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się,  w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Maluchy obserwowały, jak prawidłowo wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze wykonywane na fantomach. Same również miały możliwość wykonania „resuscytacji” na fantomie. Nauczyły się także układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Obejrzały też sprzęt medyczny stosowany przez ratowników. Dzięki scenkom odegranym przez dzieci i nauczycielki, zasady tych zachowań na długo zapiszą się w pamięci dzieci.

Największą atrakcją było zwiedzanie karetki pogotowia oraz przejazd nią na sygnale po terenie szkoły.

Z racji zbliżających się wakacji ratownicy omówili właściwe zachowania w różnych sytuacjach, które mogą przydarzyć się dzieciom oraz dorosłym. Zwrócili uwagę, żeby dzieci właściwie przewożone były samochodem tzn. zawsze w foteliku i w zapiętych pasach. Omówili jak się zachować, gdy się skaleczymy, oparzymy oraz co robić w sytuacji, kiedy goni nas pies czy użądli pszczoła. Omówili jak należy zachować się nad wodą, kiedy można się kąpać, a kiedy nie. Przedstawili znaczenie kolorów flag wywieszanych przez ratowników nad morzem.

Dzięki tak wspaniale zorganizowanej lekcji, dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku zagrożenia zdrowia. Zdobyta wiedza sprawiła, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Ambroziakowi oraz Panu Tomaszowi Drapińskiemu z Mazovia Medical Plus w Błoniu za zorganizowanie tak pouczającej lekcji pokazowej, która zapadnie w pamięci zarówno dzieci jak i nauczycieli.

Aneta Woźniak, Ilona Grzelak

Skip to content