29.05.2016 – „Ludowiec – jak za dawnych lat…”

Ponownie po wielu latach „LUDOWIEC” w Starych Budach stał się kulturowym miejscem spotkań lokalnej społeczności, miejscem wiejskich uroczystości, wspólnych zabaw i towarzyskich imprez. A wszystko to dzięki pracy i zaangażowaniu Strażaków i Strażaczek z OSP w Budach Starych, którzy 29 maja 2016 roku zorganizowali dla mieszkańców wsi fantastyczny festyn „Ludowiec – jak za dawnych lat…”, połączony z uroczystościami z okazji 50 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza przy odnowionej kapliczne Świętego Rocha a po mszy przybyli mieszkańcy zostali zaproszeni na wspólny obiad do świetlicy wiejskiej. W Ludowcu jeszcze raz rozbrzmiała muzyka a społeczność wsi na nowo spotkała się aby wspólnie miło spędzić czas. A był to czas wypełniony licznymi atrakcjach przygotowanymi przez organizatorów.

„Jak dawniej na Budach bywało…” o tym przypinała nam przygotowana galeria i prezentacja multimedialna zdjęć zebranych od mieszkańców. Każdy mógł sobie przypomnieć dawne czasy, niezwykłe miejsca, młodzieńcze lata, wspólne zabawy na Budach, dawną szkołę czy stary „Ludowiec” a także zobaczyć działalność OSP dawniej i obecnie. Na gości podczas festynu czekały również atrakcje w postaci licznych konkursów. Już na samym początku imprezy odbyła się degustacja przygotowanych przez mieszkańców wsi wypieków na konkurs „Pyszności naszych babć” i słodkich nalewek „Smaki natury – staropolskie nalewki”. Powołane komisje konkursowe miały nie lada wyzwanie wybrania tych najsmaczniejszych i najlepszych. Wyboru jednak dokonano. Mistrzyniami wypieków zostały panie Katarzyna Żakowska, Urszula Kornacka i najmłodsza mistrzyni wypieków nastoletnia Anna Kornacka. Wśród nalewek prym wiedli panowie. Najlepszymi smakami natury zostały produkty stworzone przez Panów Aleksego Krakowiaka, Mariusza Kornackiego i Grzegorz Koca. Swoje siły i umiejętności sportowe mogli sprawdzić najmłodsi i ci nieco starsi pragnący zostać „Małymi Strażakami”. Przygotowany strażacki tor przeszkód cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci a także wśród niektórych dorosłych. Każdy chciał się sprawdzić pokonując tor w jak najlepszym czasie. Najwięcej jednak emocji wzbudziła rywalizacja rodzin w turniej o Puchar Super Rodziny. Pięć rodzin sprawdzało swoje siły i umiejętności w przygotowanych konkurencjach sportowych a także wykazywało się wiedzą o swojej wsi i straży pożarnej w mini quizie. Rywalizacja wśród rodzin była bardzo duża a Puchar Super Rodziny wywalczyli Ola Winnicka i Marek Orliński. Wszystkim zwycięskim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy.

Kultywując dawne tradycje nie mogło oczywiście w Ludowcu zabraknąć potańcówki, która największym zainteresowaniem cieszyła się wśród najstarszych mieszkańców naszej wsi. A Ludowiec ponownie po latach zaczął tętnic życiem i muzyką, tak jak za dawnych lat. Mamy nadzieje, że festyn to dopiero początek powrotu dawnych tradycji i zwyczajów w Starych Budach a to miłe spotkanie nie było ostatnie.

Festyn współfinansowany przez Gminę Młodzieszyn w ramach realizacji zadania publicznego pod tytułem „Ludowiec – jak za dawnych lat…”.

 

Skip to content