Koronawirus – informacje i zalecenia

Wszelkie informacje dotyczące  koronawirusa znajdą Państwo na stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus


Aktualne zasady i obostrzenia:

Od 28 marca 2022 r. wprowadzone zostały zmiany w obostrzeniach dotyczących COVID-19. Zmiany dotyczą  obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal jest obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduje się jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Zniesiona zostaje także izolacja i kwarantanna. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu.Został zniesiony obowiązek testowania w kierunku SARS-CoV-2 przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.


Szczepienia:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie


 

Informacja w sprawie funkcjonowania urzędu Gminy Młodzieszyn

W Urzędzie Gminy Młodzieszyn OBOWIĄZUJE DEZYNFEKCJA RĄK ORAZ ZACHOWANIE DYSTANSU.

Wchodząc do urzędu:

  • zachowaj dystans od innych osób,
  • zdezynfekuj ręce (dozowniki umieszczone są przy wejściach do urzędu).

W dalszym ciągu zachęcamy mieszkańców do załatwiania spraw telefonicznie, e-mailowo lub poprzez platformę e-PUAP. Są to najbezpieczniejsze i rekomendowane środki komunikacji. Nadal zalecamy dokonywanie wpłat przy wykorzystaniu elektronicznych form płatności. W kasie zalecana jest płatność bezgotówkowa.

Prosimy o stosowanie się do zaleceń w zakresie reżimu sanitarnego. Osoby z wyraźnymi objawami choroby np. katar, kaszel, temperatura proszone są o powstrzymanie się od wizyt w Urzędzie.

Od początku epidemii staramy się, aby Państwa sprawy, problemy, pytania, mimo tej trudnej sytuacji, były rozwiązywane jak najszybciej.
Dziękujemy za tak duże zrozumienie i życzliwość.

Wójt Gminy Młodzieszyn
/-/ Monika Pietrzyk

 


Akty prawne, zarządzenia:

 

Szczepienia przeciwko COVID-19


Szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie.

Prosta rejestracja na szczepienie

Na szczepienie zarejestrujesz się nie tylko w placówkach medycznych. Do akcji szczepień dołączyły apteki, galerie handlowe oraz pracodawcy. Dzięki temu dostęp do preparatu przeciw COVID-19 jest jeszcze prostszy. 

Cały czas można także klasycznie zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i możliwa jest przez:

  • bezpłatną infolinię 989;
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333;
  • pobliski punkt szczepień;
  • stronę www.pacjent.gov.pl.

Umówić się można również w punkcie szczepień  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Medycyny Rodzinnej „ZDROWIE” w Młodzieszynie pod numerem telefonu 509-012-839 lub mailowo na adres przychodnia.mlodzieszyn@op.pl


TRANSPORT DO PUNKTU SZCZEPIEŃ

Osoby mające trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać z transportu zorganizowanego przez gminę.

W celu zgłoszenia potrzeby transportu z domu do punktu szczepienia Gmina Młodzieszyn udostępnia nr telefonu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Młodzieszynie 46 816 63 42.

Więcej informacji udzielamy telefonicznie i osobiście w siedzibie GOPS
ul. Wyszogrodzka 23A, 96-512 Młodzieszyn w godzinach 8.00-15.00.

Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie


 
Pamiętajmy, że sytuacja z COVID-19 i zagrożeniem naszego zdrowia i życia nadal trwa. Nie wszystkie ograniczenia zostały zniesione i w dalszym ciągu należy utrzymywać dystans społeczny, pamiętać o zakrywaniu nosa i ust oraz często myć lub dezynfekować ręce.
O tym należy pamiętać szczególnie:

  • zachowanie 1,5-metrowej odległości,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust,
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.


ProteGo Safe pomaga minimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mówi nam, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną. Więcej informacji o działaniu aplikacji znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/protegosafe.


Materiały

Konsultacje robocze rozporządzenia – link do strony MZ
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii


Koronawirus – dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Bieżące informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – informacje

Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS tel. 22 560 16 00.
OŚWIADCZENIE dodatkowy zasiłek opiekuńczy


Szanowni Państwo, Mieszkańcy gminy Młodzieszyn,
w związku ze stanem  epidemii, który obowiązuje na terenie całego kraju, w gminie Młodzieszyn podjęliśmy szereg działań profilaktycznych. Ograniczając dostęp do instytucji publicznych oraz stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, chcemy uniknąć pojawienia się zakażenia koronawirusem na terenie naszej gminy. Przez najbliższe dni i tygodnie musimy zachować szczególną ostrożność i dbać o nasze zdrowie i osób w naszym otoczeniu.
Drodzy Mieszkańcy, aby przerwać łańcuch przenoszenia koronawirusa oraz zmniejszyć ryzyko zachorowań, proszę o ograniczenie do niezbędnego minimum przemieszczania się oraz proszę o stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
Nie zapominajmy o osobach starszych. Jeśli znają Państwo seniorów, którzy nie są w stanie sami zrobić zakupów, pomóżcie im lub zgłoście do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Młodzieszynie.
Bardzo proszę o respektowanie zasad wprowadzonych w szkołach, współpracę z dyrekcją i nauczycielami.
Przebywając w sklepach pamiętajmy o zachowaniu ostrożności oraz bezpiecznej odległości od innych osób – w szczególności stojąc w kolejkach.
Dziękuję za dotychczasową zdyscyplinowaną i dojrzałą postawę Mieszkańców,  proszę o zachowanie spokoju i odpowiedzialności w najbliższym czasie. To od każdego z nas zależy, jaka sytuacja będzie w naszej gminie i w całym kraju.
Wprowadzone ograniczenia mają na celu poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich.
Pamiętajcie, że nie jesteście niezniszczalni, a najbliżsi – rodzice i dziadkowie liczą na Waszą dojrzałą postawę. Życzę Państwu zdrowia i liczę na współpracę w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Z  pozdrowieniami,
Wójt Gminy Młodzieszyn
Monika Pietrzyk  
Skip to content