Ziemia młodzieszyńska była niemym świadkiem Bitwy nad Bzurą

Bitwa nad Bzurą (także bitwa pod Kutnem) – starcie zbrojne, trwające od 9 do 22 września 1939 roku. Największa bitwa kampanii polskiej 1939. Została ona stoczona przez dwie polskie armie „Poznań” dowodzoną przez gen. Tadeusza Kutrzebę) i „Pomorze” -gen. Władysław Bortnowski) z siłami niemieckimi. Bitwa miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą.
Celem uderzenia było zmuszenie Niemców do zaprzestania pościgu za odchodzącymi do południowo-wschodniej Polski.
W III fazie bitwy, 16–18 września dowodzący polskimi oddziałami podjęli decyzję o próbie przerwania okrążenia w celu przebicia się do Warszawy. Pod naporem niemieckich sił rozpadły się polskie dywizje i pułki, a ich resztki musiały forsować rzekę. Armia „Pomorze” została zniszczona, a dowódca gen. Bortnowski dostał się 21 września do niewoli. Miał do tego doprowadzić atak pomiędzy Sochaczewem a Witkowicami. W odpowiedzi Niemcy rozpoczęli kontrnatarcie z rejonu Sochaczewa oraz ataki lotnicze bombowców na polskie pozycje. Do okolic Puszczy Kampinoskiej udało się przebić 50 tysiącom żołnierzy, do niewoli dostało się około 100 tysięcy.
Grupa Operacyjna Kawalerii gen. Abrahama, sztab gen. Kutrzeby i Knolla-Kownackiego oraz części 15. i 25. Dywizji Piechoty przez dwa dni przebijały się w stronę stolicy lub Modlina. 14. pułk Ułanów Jazłowieckich skutecznie pod Wólką Węglową przebił się do Warszawy.
Bitwa nad Bzurą była jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy do 1941 roku.
Ziemia młodzieszyńska była świadkiem wielu działań z III fazy Bitwy nad Bzurą. 16 września w Boju pod Ruszkami, wojska polskie dowodzone przez płk Ludwika Głowackiego zniszczyły znaczące siły wroga. To tutaj, przez most w Witkowicach i w okolicy przeprawiały się przez rzekę polskie oddziały uczestniczące w największej batalii podczas całej Kampanii Wrześniowej.
Na zachodnim brzegu rzeki ustawiono kilka głazów pomników upamiętniających wrześniową bitwę. Pozioma tablica upamiętnia 21 żołnierzy poległych podczas przeprawy w dniach 16-19.września. Na dużym głazie hołd bohaterom składają harcerze. Kolejny, najnowszy głaz jest poświęcony podpułkownikowi Łukaszowi Cieplińskiemu, który we wrześniu 1939 r. jako jeszcze podporucznik zniszczył w tym miejscu osiem niemieckich czołgów.
Na pamiątkę wydarzeń z września 1939r., szkoły podstawowe na terenie Gminy Młodzieszyn noszą imiona bohaterów Bitwy nad Bzurą: SP w Kamionie – gen. bryg. Franciszek Wład, SP w Młodzieszynie – Stanisław Grzmot-Skotnicki, SP w Janowie – płk Ludwik Głowacki.
Skip to content