Przypominamy o obowiązku noszenia odblasków po zmroku

Co roku w całej Polsce organizowanych jest wiele akcji przypominających oraz informujących o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku. Mimo to nadal spotykamy na drogach osoby nie stosujące się do tego wymogu.

Trwa właśnie okres jesienno-zimowy, w którym dni są co raz krótsze, bardziej mgliste i deszczowe. Warto więc wspomnieć o znaczeniu odblasków na drodze oraz ich roli w ratowaniu zdrowia i życia jej użytkowników.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Młodzieszyn przypominamy, iż zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Za niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanych grozi mandat karny w wysokości do 100 zł, chyba, że porusza się on po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku.

Pieszy czy rowerzysta poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć nawet do 200 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko wtedy, gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu czy występowania mgły. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Bądźmy widoczni na drodze – bądźmy bezpieczni!

 

  • GGG
  • odblaski
  • NOŚ ODBLASKI

Related posts

Skip to content